Powrót do szkoły a koronawirus

01.09.2020, 11:50 0 komentarzy
Powrót do szkoły a koronawirus

W tym tygodniu uczniowie powinni iść do przedszkoli oraz szkół, jednak mimo to dalej sceptycyzm rodzi epidemia Covid-19, z którą staramy się walczyć od początku roku. Na pewno fakt, iż od marca dzieci pobierają naukę nie wychodząc z domów, było jedną z przyczyn, dzięki którym udało się powstrzymać dynamiczny postęp choroby w naszym kraju. Aczkolwiek czy epidemia aktualnie jest na tyle uspokojona, aby przyzwolić dzieciom na chodzenie na lekcje i otwierać szkoły, przedszkola oraz żłobki?

Wszyscy patrzą na epidemię w odmienny sposób

Nie możemy dać jednej odpowiedzi, co może być odpowiedniejsze - puszczenie uczniów do budynków oświatowych, czy mus kontynuowania internetowego nauczania. Przykładowo osoby mające wątpliwości oraz naukowcy są zdania, iż toż to właśnie najmłodsi najprościej przenoszą jakiekolwiek bakterie a także wirusy, a oświatowe placówki bywają idealnym siedliskiem infekcji. Świetnie każdy z nas to zna - na lekcje przybędzie jedno dziecko z chorobą a za chwilę choruje znacznie więcej maluchów.

Inni ludzie dochodzą do wniosku, iż zatwierdzono masę metod, do których powinny się dopasować budynki oświaty, żeby móc ugościć swoich uczniów jeszcze raz. Jednak czy będzie to świetnym rozwiązaniem, by duża liczba dzieci się znalazła w tej samej lekcyjnej sali? Czy mamy pewność, że najmłodsi podopieczni będą w stanie postępować zgodnie z zaleceniami? Znawcy tematu komunikują, że niestety nie.

Przez nauczanie przez Internet skarżą się niektórzy rodzice oraz uczniowie. Wyjątkowo dotknęło to uczniów w liceów, którzy mówią, że przez kilka miesięcy lekcji zdalnych będą niespecjalnie przygotowani do matury (choć w 2020 roku maturalny egzamin nie wyszedł jakoś najgorzej). Istotne okazuje się jednakże to, że nie wszyscy uczniowie muszą mieć dostęp do Internetu i komputera. W rodzinach, w których się urodziło sporo dzieci jest tak, że w mieszkaniu zobaczymy wyłącznie jeden komputerowy sprzęt. Opiekunowie mają zatem kłopot w organizowaniu swoim dzieciom elekcji w tym samym momencie.

Ważne bywają także relacje społeczne. Szkoła stanowi znaczący czynnik w psychicznym rozwoju nastolatków. W oświatowych budynkach mamy możliwość nauczyć się funkcjonować z ludźmi w społeczeństwie i możemy nawiązywać relacje oparte na przyjaźni. Jednak przy aktualnej chwili kwestie życia w społeczeństwie mogą być niespecjalnie kluczowe, gdyż tak naprawdę liczy się dobre samopoczucie uczniów, ich opiekunów i nauczycieli.

To od samych dzieci oraz kadry szkolnej zależy najwięcej

Rozwój koronawirusa zależeć będzie głównie od kwestii, czy uczniowie będą w stanie przestrzegać zasad ustalonych przez sanepid oraz od tego czy opiekunowie będą potrafili to wykorzystywanie zapisów wyegzekwować. Jedni są zdania, że puszczenie dzieci do szkół spowoduje znaczny rozwój epidemii, zatem w efekcie placówki oświatowe zostaną nieczynne lada moment. Należy śledzić nieustannie informacje, gdyż z początku września wiele jeszcze się może pozmieniać.

Tagi:

Zostaw komentarz