Technology

Zmagania z zanieczyszczeniem

20.11.2020, 09:57 0 komentarzy
Zmagania z zanieczyszczeniem

Kilka dni temu był Dzień Czystego Powietrza.Z tego względu należałoby nabrać odrobinę refleksji odnoszących się do dość sporego problemu, który pojawia się na terenie całego kraju. Mowa tu bezspornie o smogu, który może okazać się dla wielu ludzi naprawdę bardzo niebezpieczny. Substancje chemiczne, które wdychamy niemalże codziennie, oczywiście mają do czynienia z nieustannym rozpowszechnianiem się obecnego koronawirusa, z którym boryka się praktycznie cały świat już prawie rok. W sposób niewątpliwy warto notorycznie uświadamiać czym jest degradacja środowiska oraz jakimi sposobami można z tego rodzaju problemem walczyć.


Z okazji wspomnianego już Dnia Czystego Powietrza raptem w kilku telewizyjnych programach poruszony został ten właśnie temat. Należy w głównej mierze mieć świadomość tego, że obecnie w Polsce zaczął się sezon grzewczy, a wraz z nim wrócił również problem ze smogiem. Dobrą metodą jak okiełznać degradacji powietrza jest skuteczne a także ergonomiczne ogrzewanie naszych mieszkań. Rzecznik Polskiego Alarmu Smogowego zrelacjonował dodatkowo, iż około połowę smogu w naszym kraju wyrabiamy my sami w naszych domach. Uznał, że jeżeli nie zdemontujemy kotłów zanieczyszczających nam powietrze, nie rozwiążemy tego kłopotu.


Zespołów Elektrociepłowni PAK także przyłączył się do walki z ze zdegradowanym powietrzem. Piotr Woźny, prezes spółki ogłosił, że wyrabiana przez tę spółkę energia za mniej więcej 10 lat będzie zeroemisyjna. Bądźmy świadomi też tego, iż problem ze smogiem i z COVID można ze sobą bezspornie połączyć. Epidemia SARS-CoV-2 zaczęła panować w miejscach o niezmiernie wysokiej degradacji środowiska, a więc we włoskiej Lombardii oraz przemysłowych regionach Chin.


W aspekcie smogu bez wątpienia należałoby też wiedzieć, co w zasadzie jest pierwszorzędną przyczyną. A zatem jest to tak zwana niska emisja, odpowiadająca za wystąpienie w powietrzu co niemiara niszczących substancji takich jak PM2,5, SO2, PM10 czyli dwutlenek siarki, szkodliwy zarówno dla człowieka jak i dla całego środowiska, dioksyny, a więc związki chemiczne, odpowiedzialne za pojawienie się nowotworów, NOx tlenki azotu, odpowiedzialne za dziurę ozonową czy też chociażby metale ciężkie. Wiedza dotycząca tych wspomnianych aspektów jest niebywale istotna, przede wszystkim ze względu na nasze zdrowie oraz otaczające nas każdego dnia, zdrowe środowisko.

Zostaw komentarz

Ostatnio opublikowane